15 Mar

החולצה שלי נושמת~ תערוכה בינלאומית בנושא לבוש חכם – אופנה וטכנולוגיה

Posted in: המרכז והסביבה

בית העיר יוצר:

 

החולצה שלי נושמת

My Shirt is breathing

תערוכה בינלאומית בנושא לבוש חכם – אופנה וטכנולוגיה

 

אירוע פתיחת התערוכה:
יום רביעי, 25 במרץ, בשעה 20:00
בית העיר, ביאליק 27, ת”א-יפו

 

הכניסה באירוע הפתיחה חופשית!

 

מציגים:
מליסה קולמן (הולנד / בריטניה), יינג גאו (שוויץ / קנדה), פאולין ואן דונגן (הולנד), סבין שטארטז (הולנד), יונגהויי קים (דרום קוריאה / ארה”ב), דניאל פאלילו (פינלנד) תרמוסיב (ישראל), מתן ברקוביץ’ (ישראל), 
Gemsense (ישראל)

 

בהמשך ישיר לניסיון לפענח את הקשר המורכב בין האדם למחשב והעולם הדיגיטלי, בוחר מוזיאון בית העיר לעסוק הפעם בטשטוש הגבולות בין גוף האדם לחומר החכם תוך כדי בחינת קונספט חדשני המתייחס לטכנולוגיה לבישה ולהתפתחותה נכון להיום.

 

מטרת התערוכה היא לערוך סקירה ביקורתית על הבגד והאובייקט החכם, המתקיימים על הגוף או קרוב לסביבתו, מהפן הפיזיולוגי-אנטומי, העיצובי, החומרי והטקסטילי, במפגש עם הטכנולוגיה והדיגיטל.

 

לבוש חכם, אשר התפתח רבות משנות השמונים ונוכח בעיקר בתחום הצבאי, הרפואי והספורט, מוגדר כיום כמאפיין חדש לבגד המפיק תגובות אינטראקטיביות על ידי אותות, חיישנים ועיבוד מידע.

 

התערוכה החדשה בבית העיר תחקור את רעיון הלבוש החכם המהווה את  אחד הביטויים הרלבנטיים ביותר בתקופתנו לקשר בין האדם לטכנולוגיה, ולמחשב בפרט, ותבחן את התופעה המתחזקת בשנים האחרונות.

 

בית העיר מתכוון לבחון את הרעיון של טכנולוגיה לבישה ואת התפתחותה נכון להיום, ולשאול: כיצד אופנה יום יומית וטכנולוגיה מתקדמת יכולות להתקיים בו-זמנית במוצר לביש, פונקציונלי וחכם כאחד?

 

החל מאובייקטים טכנולוגיים מתקדמים ניידים עד לבד החכם בר השיווק, בית העיר יבחן את שלבי האבולוציה השונים של הלבוש החכם ויתמקד בתהליך פיתוח המוצר המערב שדות שונים, ואת השתלבותם במוצר הסופי.

 

בתערוכה במוזיאון יוצגו מערכות לבוש, טקסטיל ואובייקטים חכמים תוך כדי חשיפת תהליכי העבודה שלהם לצד עבודות אמנות, וידאו ומיצבים.

 

 

 

על המשתתפים בתערוכה:

 

מליסה קולמן (הולנד/בריטניה), אמנית מדיה, יוצרת ואוצרת, תציג את Media Vintage, סדרה של טקסטילים אלקטרוניים אינטראקטיביים הנושאים זיכרונות. הסדרה מתבוננת בביקורתיות באחסון נתונים בקופסאות  שחורות, אשר נעשות לבלתי נגישות מיד לאחר שמדיום אחסון חדש מתקבל כנורמה. סדרת Media Vintage מכילה את “אלפא”, מזוודה בה ניתן לשזור הודעות סודיות זמניות בקוד מורס; את “בראבו”, שטיח ששר שיר ישן בזמן שהאצבעות קוראות את כתב הברייל הרקום על גביו ואת “צ’רלי”, מעיל גשם הקורא כרטיסי ניקוב מבד ומספר סיפורים מחייו של איש זקן. קולמן תגיע לאירוע פתיחת התערוכה בבית העיר ב – 25 במרץ ותקיים מפגש אמן לקהל הרחב (26 במרץ) וכן סדנאות למעצבים ולאמנים צעירים.

 

יינג גאו (שוויץ/קנדה), מרצה ומעצבת אופנה שזכתה לתשומת לב רבה בעולם בזכות הפרויקטים היצירתיים הרבים שלה. גאו תציג את (no)where (now)where ואת incertitudes – שתי שמלות אינטראקטיביות  המופעלות באמצעות קול אנושי, מבט או הבזק אור. על פי יינג גאו, טכנולוגיה ואופנה הן ללא ספק התחומים הארעיים והשבריריים ביותר: מה שחדש היום יישכח מחר. בעבודותיה היא מציבה שאלות המאתגרות את הנחות היסוד בנוגע ללבוש, באמצעות שילוב של עיצוב אורבאני, ארכיטקטורה ועיצוב מדיה. גאו חוקרת את מבנה הבגד ומוצאת השראה בשינויים בסביבות חברתיות ועירוניות. עיצוביה המוכרים ברחבי העולם הוצגו בשבוע האופנה בניו-יורק, במוזיאונים ובגלריות בעולם, בין היתר בתערוכות יחיד ב- Textile Museum of Canada וב- Art Center, Kunst und neue medien בבאזל, ובתערוכות קבוצתיות ב- International Fashion Art Biennale בסאול, ב- Museums Quartier בוינה ועוד.

 

פאולין ואן דונגן (הולנד) מעצבת אופנה, מומחית בתחום הטכנולוגיה הלבישה תציג שמלה מתוך הסדרה Wearable Solar המציעה אינטגרציה של תאים סולאריים ואופנה על מנת לספק אנרגיה ברת-קיימא ומנותקת מהרשת. בחברה התלויה בקישוריות באמצעות טלפונים חכמים, חשמל מהווה נושא חשוב ביותר. עם זאת ככל שהסוללות משתפרות אנו רק משתמשים בהן יותר. ואן דונגן מתייחסת לשגרת היומיום בה אנחנו תמיד לוקחים איתנו שני דברים כשאנו יוצאים מהבית: את הבגדים ואת הטלפון החכם. אם כך, אז למה לא לטעון את המכשיר שלך באמצעות בגדיך?
מאז השקתה ב-MoBA 13, סדרת Wearable Solar זכתה לעניין בינלאומי רב. ואן דונגן הגיעה עם הסדרה לשלב הסופי בתחרות  South By Southwest Accelerator ונבחרה על ידי הקונסול ההולנדי בניו-יורק להשתתף במחנה הסטארט אפ הטכנולוגי של הקונסוליה. בנוסף היא זכתה בקבלת פרס הכישרונות הצעירים של TEDxBinnenhof ו-de Toekomstmakers. ואן דונגן היא בעלת Ph.D בעיצוב פרטי לבוש מאוניברסיטת TU/eאיינדהובן.

 

סבין שטארטז (הולנד), מעצבת אופנה צעירה המתגוררת באמסטרדם, מתמקדת בניגודים ובסתירות בעבודותיה. Studio Sabine Staartjesשהקימה, מתמקד ביצירת אוספים ניסיוניים לתערוכות ולתצוגות אופנה. בתערוכה בבית העיר תציג שטארטז את המיצב SmartPhocus שנוצר כהתייחסות למטרד של שימוש אובססיבי בטלפון החכם. אנו מדברים דרך הטלפון החכם – אבל האם אנחנו באמת מתקשרים? כמעט בלתי אפשרי לקיים כיום שיחה ראויה מבלי שהטלפון יסיח את תשומת הלב. שטארטז אינה מתנגדת לשימוש באינטרנט ובטלפונים חכמים, אך לטענתה עלינו ללמוד כיצד לא לפספס את מה שמתרחש מסביבנו בעקבות זה. במיצב שיצרה הקהל הרחב מוזמן להתנסות בסיטואציה בה שני אנשים יכולים להיות ממוקדים לחלוטין האחד בשני, ללא הסחות דעת ואף לגלות רבדים סודיים שאינם חשופים למראית עין.
שטארטז עתידה להגיע לביקור במסגרת התערוכה, במהלכו היא תקיים סדנאות, מפגשי אמן ואירוע חגיגי רב-תחומי בו תחשוף את הקולקציה החדשה בעיצובה.

 

יונגהויי קים (דרום קוריאה / ארה”ב), אמנית ומעצבת קוריאנית שפועלת בניו יורק השואבת השראה לעבודותיה מחיי היומיום. קים מתמחה בעיצוב פרטי לבוש אינטראקטיביים ואקספרסיביים. בתערוכה בבית העיר תציג את Metamorphosis, פרויקט חדש וייחודי המתייחס לתרבות השתייה והאלכוהול בדרום קוריאה, בו הבגד מגיב לצריכת האלכוהול של המשתמש.
הפרויקטים של הטכנולוגיה הלבישה שיוצרת יונגהויי הוצגו במספר תערוכות, ביניהן ב-  Gwangju  Design Biennale, SIGGRAPH, Future Fashion Event  וב Ubicomp Conference- ונחשפו בתקשורת במגזין העיצוב  Art4 , Computer Graphics World Journal וב-iChannel TV . יונגהויי קים, בוגרת תואר שני מה- ITP at New York University  ובעלת תואר ראשון בלימודי עיצוב מ- Parsons School of Design. מייסדת שותפה של Missing Pixle, חברה מובילה בתחום העיצוב והטכנולוגיה, ומלמדת עיצוב אינטראקטיבי במחלקה לעיצוב מדיה דיגיטלית ב-  Hongik University בדרום קוריאה. במקביל היא ממשיכה לעסוק במחקר ויוצרת פרויקטים אינטראקטיביים של טכנולוגיות לבישה חדשניות, מוצרים שונים וסיפורים מבוססי רשת.

 

דניאל פאלילו (פינלנד), מעצב אופנה לשעבר, הציג בשבועות האופנה בפריס וניו יורק, ואף הציג את קולקציית אביב / קיץ 2012 בבית העיר בתערוכה BORDERLINE, הכריז לאחרונה כי החליט לפרוש מעולם האופנה ולהתמקד באמנות. בבית העיר יציג פאלילו את היצירה “PREMIER” שנוצרה בהשראת מוסקאי הג’אז האוונגרדי, אלברט איילר. מדובר בציור שנוצר מתוך האזנה בת 60 שעות ליצירתו של איילר.

 

תרמוסיב (ישראל), חברה ישראלית שאחראית על פיתוח בד מוליך חום המושתת על חוט המצופה סיבי פחמן. תרמוסיב פיתחו אריג מחמם גמיש וירוק, אשר פולט קרני אינפרא-אדום-רחוק בריאות ומרפאות. האריג צורך אנרגיה מעטה ומהווה מערכת חימום בטוחה וידידות לסביבה שיכולה להשתלב במגוון שימושים. בין הפיתוחים שלהם ניתן למצוא חימומיות לתינוקות ולבעלי חיים, מערכות ישיבה למכוניות יוקרה וחימום מרחבים. פיתוח מעניין של הסיב הוא בהמרתו, כך שיתפקד כחיישן, פיתוח המאפשר לבד לתפקד כרשת אריג ובזאת טומן בחובו אפשרויות נוספות ורבות. האיש שעומד מאחורי תרמוסיב הוא דוד אגמון, תא”ל (מיל’), אוטודידקט ואיש חזון שמתפקד כראש הטכנולוגיה של החברה. את האריג כחיישן פיתח אגמון עם זוהר דביר. בתערוכה בבית העיר תציג תרמוסיב מגוון חומרי גלם, סיבים, חוטים, תוצרים מוכנים ועבודות בתהליכי פיתוח.

 

מתן ברקוביץ’ (ישראל), אמן רב-תחומי ומפתח טכנולוגיה. מתן חוקר את נקודת המפגש בין מחשוב לביש, מציאות רבודה ומוסיקה. ברקוביץ’ פיתח אביי הטיפוס שמשתמשים באותות מהגוף האנושי כמו דופק לב, תנועה במרחב ופעילות חשמלית במוח (EEG), ומתרגמים אותם למידע מוסיקלי. המצאותיו מבוססות על חפצים שכיחים וברורים מאליהם, לכאורה – משקפיים, כפפה או כובע – שהופכים מכושפים במטה הקסם של הטכנולוגיה.
בימים אלה מתן מתמקד בעיקר בעבודה עם אוכלוסיית הצרכים המיוחדים, שם פיתוחים מסוג זה יכולים להנגיש את ההבעה המוזיקלית ולאפשר פורקן יצירתי גם לאנשים עבורם מדובר במשימה בלתי אפשרית כמעט. אביי הטיפוס של מתן זכו בפרסים ב- Music Tech Fest בלונדון, TOMבנצרת, Google Glass Hackathon בתל אביב ומכון IRCAM במרכז פומפידו שבפריז.

 

Gemsense (ישראל), חברה המפתחת מחשב לביש זעיר שניתן לענוד על היד כצמיד, כשרשרת על הצוואר ואפילו כטבעת. המוצר הראשון שמדגימה החברה הוא טבעת חכמה המאפשרת שליטה במכשירים חכמים ומשקפי מציאות מדומה. החברה מראה כיום כיצד ניתן “להכניס את הידיים” למציאות המדומה, ומאפשרת אינטראקציה טבעית, ללא שלט מיוחד או כפתורים ומשחררת את המשתמש משימוש במצלמה או עזרים חיצוניים וכבלים המגבילים את חופש התנועה של המשתמש.

החברה הוקמה בשנת 2014 על ידי אבי רבינוביץ’ ויונתן שיפר. שיפר משמש גם כמי שמוביל את פורום המחשוב הלביש בישראל (Wearable Tech Israel), יועץ לחברות ומרצה בתחום.

 

פתיחת התערוכה: 25 במרץ, בשעה 20:00. הכניסה לאירוע הפתיחה חופשית.
מפגש עם מליסה קולמן: 26 במרץ, בשעה 20:00. כניסה: 20 ₪.

כניסה במשך ימות התערוכה: 20 ₪.

 

שעות פתיחה:
ב’-ה’: 09:00-17:00
שישי, שבת וחג: 10:00-14:00
יום א’: סגור

 

טלפון לבירורים: 03-7240311

 

אוצרת ראשית ומנהלת מתחם ביאליק: איילת ביתן שלונסקי

מנהלת אמנותית: קלודט זורע

צוות אוצרות: ימית שמעון, סיון לוסטגרטן ושירה גרנית

Sabine Staartjes, talk2

Ying Gao1

Ying Gao2

 


1 comment