05 Apr

על קידוש הגוף – תערוכה קבוצתית בגלריה משונע

Posted in: המרכז והסביבה

“על קידוש הגוף”

תערוכה קבוצתית חדשה – הגוף כיסוד פוליטי

 

אמנים משתתפים: בועז ארד, אניסה אשקר, ציבי גבע, נחמה גולן, אנטון אברמוב, מייסא דאהר, בר דביר, אסד עזי, איברהים נובאני, אורן פישר, נועה רז-מלמד.

 

אוצרת: יעל פיבק אילן

 

פתיחה: יום חמישי, 14.4.2016, 20:00

גלריה משונע

 

“על קידוש הגוף”, הוא פרויקט של תערוכת אמנות עכשווית, בה אמנים ותיקים וצעירים, ערבים ויהודים, מגיבים למציאות הישראלית המורכבת, כל אמן מנקודת מבטו וחווייתו האישית.

 

הפרויקט נולד מתוך רצון להתארגנות עצמאית, על ידי האוצרת יעל פיבק אילן שפנתה לאמנים ויוצרים מכל הארץ, המבקשים להיות משוחררים מתמיכה ממשלתית\ממסדית ולהביע את דעתם באופן חופשי. האוסף של התערוכה מבקש להעניק תגובה ישירה וממוקדת לתופעות האלימות של המציאות הישראלית היומיומית. לאמנות היה לא פעם תפקיד של חיל חלוץ תודעתי, במצבים בעיתיים חברתיים ופוליטיים, גם אם לא היו לכך השלכות מיידיות תפקידה הוא להתריע. כאן, מתוך החיפוש אחר שותפים לרצון להרחיב את התפיסה האנושית הפלורליסטית, נולד שיתוף פעולה בין יזמי “על קידוש הגוף” לבין “גלריה משונע”. אלו לקחו על עצמם לעשות מאמץ מיוחד לקראת אירוע גדול ממדים במרחב שלהם. לחלל הצר של הגלריה “סופחו בהסכמה שטחים” של חללי הסטודיו האחורי ושל החנויות שבצד, וכך נוצר חלל מורכב, בו הצופה יטלטל בין חוויה קלסטרופובית לנשימה מרווחת יותר באולמות הגדולים. דבר שמבקש לדמות את המצב במציאות העכשווית הישראלית.

.

האמנים אסד עזי, ציבי גבע , נחמה גולן, בר דביר, מייסא דאהר, נעה רז- מלמד יציגו עבודות חדשות שבהן הם חושפים רגעים של התלבטויות, שיש בהן התייחסות למצב החברתי – פוליטי בהקשר הגופני האישי שלהם. אלו עקבות של שאלות שמעסיקות אותם לאחרונה, מתוך חרדה לשלום יקיריהם במציאות שעלולה להיות מאיימת וליצור פחד פיזי ביציאה אל הרחובות. אניסה אשקר תציג את מוחמד עלי המתאגרף ועבודות חדשות בהן יוצגו אובייקטים הדנים ביחסים האלימים בין נשים וגברים, כשדימוי הביצה הוא המרכזי בהם. איברהים נובאני, שהתנתק מעולם האמנות הישראלי ב- 12- השנים האחרונות והוא מעין “נוכח נעדר” מציג שלושה ציורים שלא הוצגו עדיין ובכך הוא מייצר מחווה מיוחדת עבור התערוכה. בועז ארדיציג מיצבי וידאו ואת פסל המסטיקים של בן גוריון עומד על הראש כסוג של תנועה שהיום ובהקשר שכאן הופכת לרלוונטית אף יותר.

לקבוצת האמנים המציגים הצטרפו בעלי “גלריה משונע”, האמן אנטון אברמוב, אשר יציג פרפורמנס וגביעי ספורט שעברו טיפול מיוחד, ואורן פישרשיציג בתוך חלל המקלט הצר שבאולם המרכזי, הפתעה מיוחדת כדרכו.

אמני התערוכה רואים את הגוף כיסוד פוליטי שנושא בחובו את הנפש ללא יכולת להמירו. חלקם פועלים מתוך ייאוש או כאב, חלקם בהומור שחור, ואחרים בחמלה, געגוע ורעב לשקט ולאינטימיות.

 

יוזמת הפרויקט, יעל פיבק אילן, אוצרת ומרצה, מלמדת אמנות בקרב אוכלוסיות מיוחדות מעל עשרים שנה. לימדה אמנות בבית החולים “זיו” בצפת במחלקה הפסיכיאטרית לנוער, בוגרת התוכנית לאוצרות בניהולה של טלי תמיר. מחזאים פילוסופים, משוררים, רקדנים ואמנים פלסטיים – הם אלו שמחזיקים בידיהם את המצפן לאנושיות “. כך אומרת האוצרת פיבק-אילן, “זו גם הסיבה הדחופה לפתיחת התערוכה הזו דוקא עכשיו“.

 

נעילה: 15.5.16

 

גלריה משונע

רחוב הרצל 112, תל אביב

שעות פעילות: ג’ – ד’ – ה’ 18:00-22:00, ו’ – ש’ 11:00-15:00

 

אניסה אשקר, מוחמד עלי, צילום, 2014_קרדיט צילום יחצ

אניסה אשקר, מוחמד עלי, צילום, 2014_קרדיט צילום יחצ

בועז ארד, אמא עץ, פיסול בפוליאסטר, 2012 _קרדיט צילום יחצ

בועז ארד, אמא עץ, פיסול בפוליאסטר, 2012 _קרדיט צילום יחצ

בר דביר, באמבטיה, פחם ושמן על בד, 2015 _קרדיט צילום ראובן קפוצ'ינסקי

בר דביר, באמבטיה, פחם ושמן על בד, 2015 _קרדיט צילום ראובן קפוצ’ינסקי

נחמה גולן, מיטה, יציקת פולימרית, מתכת וספרי קודש, 2003_קרדיט צילום ראובן קפוצ'ינסקי

נחמה גולן, מיטה, יציקת פולימרית, מתכת וספרי קודש, 2003_קרדיט צילום ראובן קפוצ’ינסקי

נעה רז מלמד, אפולו גידם, רישום בשקפים וצל, 2016_קרדיט צילום ראובן קופיצ'ינסקי

נעה רז מלמד, אפולו גידם, רישום בשקפים וצל, 2016_קרדיט צילום ראובן קופיצ’ינסקי

נעמה ברתיני שביט, זירה, מיצג, 2016_קרדיט יחצ

נעמה ברתיני שביט, זירה, מיצג, 2016_קרדיט יחצ


Comments are closed.