28 Jan

שלוש דרכים להיות – Three ways of being 

Posted in: המרכז והסביבה

שלוש דרכים להיות

במהלך חודש פברואר יתקיים הפרויקט שלוש דרכים להיות, שיכלול שלוש תערוכות. בכל אחת טמון פוטנציאל לחוויה של מצב תודעה אחר. בסדנה לאמנות ביבנה נרגיש איך מטיילת הנפש כשאנחנו נכנסים לעולמות הפנטזיה, בגלריה טובה אוסמן נגלה מה קורה כשלעין אין נקודת התייחסות אחת להישען עליה, וברביעיית פלורנטין נחווה אמנות שאי אפשר לדבר אותה. ביחד, הפרויקט מציע הצצה לשלוש דרכים להיות.

שלוש דרכים להיות. שלושה מצבי תודעה. שלוש גלריות

 

כשצורת העולם הופכת מוכרת פחות, נזילה ועמומה יותר אנחנו נכנסים למצב הוויה אחר. אנחנו קוראים למצבי התודעה האלה טראנס. זוהי הזמנה לחוות את העולם דרך עיניים אחרות. להשהות את הידיעה, לאפשר ללא נודע לטפס במעלה הרגליים שלנו כמו צמרמורת של רוח קרירה מול הים ולחוות את העולם כלא ידוע.

אינספור גירויים חושיים עוברים דרך הפילטרים שלנו, מתארגנים לנו לכדי עולם. והעולם הזה שיצרנו הופך אמיתי. כזה הוא העולם וכך אני רואה אותו. אנחנו נעזרים בהרגלים ובהתארגנויות שבתמורה מארגנים את עולמנו, אנחנו הופכים שייכים להם, להרגלים. אלא שלפעמים נפערים סדקים בצורה ובסיפור ומתחת לסדקים מים זורמים, נהר. והסדקים לא תמיד נעימים, על פי רוב אינם נוחים. ומשהו חדש ולא צפוי יכול לקרות שם. תנועה חדשה.

א. ללא נקודת התייחסות – גלריה טובה אוסמן, 3.14-2.21

כיסא בלי משענת, חולצה בלי שרוולים. יורדים במדרגות ומחזיקים את המעקה.

מקום לעין לנוח, לא לעבוד קשה מדי. אנחנו זקוקים לנקודות. לפסיקים, לתבניות שיאפשרו לנו לארגן את העולם סביבנו.

כשאין לנו תבניות ואין לנו סמנים חיצוניים שמעניקים לנו נקודות התייחסות קל מאוד ללכת לאיבוד או להתבלבל איך אני יודע מתי משהו מתחיל ומתי משהו נגמר אם אין מערכות יחסים שעוזרות לנו לארגן את העולם מקום לעין לנוח איך אני יכול להבין מה נדרש ממני ומה אפשרי ובהתאם לשנות את התנהגותי גם ברמה התפיסתית אנחנו מייצרים סדר גם בתוך כאוס כיסא בלי משענת חולצה בלי שרוולים משלימים תמונות וצלילים כדי שנוכל לארגן אותם בתוך תבניות של שלם בתוך גשטאלט כשאין לנו תבניות כאלה אנחנו נשלחים לתוך מרחבים אחרים שיכולים לפעמים לערער משהו באופן בו אנחנו מארגנים את התפיסה שלנו ואת העולם שלנו יורדים במדרגות ומחזירים את המעקה הערעור הזה הוא לא רק מקום קשה או לא נוח הוא גם מאפשר יש בו פוטנציאל למשהו חדש לקרות אנחנו נשלחים לחיפוש אקטיבי אחר דברים מגלים פינות חדשות ומשמעויות חדשות ויוצרים עולם אנחנו קוראים למרחבים האלה שמחוץ לתבניות המוכרות ובתוך הזרימה הזו טראנס באמנות שלא מקלה עלינו לנוח בתוכה לסמן אותה בקלות כשאין משהו מאוד ברור והראש לא יכול להתחיל לספר סיפורים מוכרים ולגזור משמעויות כי הישן כבר מאורגן בקופסאות אנחנו נכנסים פנימה ויש אפשרות ליצור משהו חדש לזוז מהסיפור המוכר.

אמנים משתתפים:
בן קדישמן
לילך אברמסקי-ארזי
ניב בורנשטיין
ניר דבוראי

ב.  15.2-1.3 ,פלורנטין רביעיית – tode ti – זה זה.

אני רוצה את זה. בדיוק את זה. את הדבר הזה שאין לו שם, שאין לו תואר, שאין לו מילים. שצריך להושיט יד ולהעביר עליו אצבעות ולהרגיש אותו קר תחת האצבעות כשהוא, הוא, מחליק כמו דג בין ידיים המנסות לקטלג אותו להבין אותו להסביר אותו להגיד עליו משהו שהוא נוסף על האמירה הפשוטה: זה זה.

בתורת ההוויה של אריסטו, ישנן מספר דרכים לדבר על הדברים בעולם. ישנן קטגוריות שמדברות על הרכב הדבר – זה עשוי מעץ וברזל. אפשר להצביע על התפקוד של הדבר, שולחן הוא מקום שטוח שמניחים עליו אוכל. אפשר גם לדבר על הפוטנציאל הטמון בדבר: הבלוט הזה הוא זרע של עץ אלון. יום אחד הוא יגדל להיות עץ.

ובתוך כל עולם ההגדרות נמצא ה ‘ti tode .’טודה טי, ‘זה זה’ היא הצבעה על הדבר. הפרטיקולרי, הספציפי. שם נגמרות המילים. אי אפשר להגיד שום דבר חוץ מלהצביע על הדבר ולומר, זה זה. אם נתעקש לנסות ולתפוס את הדג הוא ימות לנו בידיים. אפשר להישאר עם הדבר הזה שהוא זה ולראות מה קורה.

אמנים משתתפים
אביטל כנעני
אריה ברקוביץ
גבריאל ריגל
גלי קנר
דגנית ברסט
זוהדי קאדרי
מיכל נאמן
רוני ראובן
רני פרדס
שחר יהלום

ג. פנטזיה – הסדנה לאמנות, יבנה, 3.15-2.8

עצים גבוהים ומשק כנפיים, זאבים וכיפות אדומות, מחטים מרדימות ונשיקות מחיות. השמים ורודים, האדמה צהובה, הכנפיים שלי ממריאות באוויר אני גבוהה. כרוז קורא בקול מתכתי כשהעולם בחוץ נסדק, קשה להבחין בין אנשים לאנדרואידים ואולי זה לא משנה. צדפים על הים מושכים פנימה לפוסידון לבנות ים, לספינות טרופות בהן רוחות הפיראטים המתים שרות שירים ספוגי רום ותעוזה.

הפנטזיה יוצרת עולם חלופי, כמו העולם שלנו. עם חוקים משלו, שבתוכם אנחנו מתנהלים ולפעמים שוכחים שהעולם ההוא, שיצרנו דומה יותר משנדמה לנו לעולם האחר, שאנחנו מכנים אמיתי, שגם אותו אנו יוצרים.

פנטזיה היא מרחב ביניים שבין פנים לחוץ. היא שואבת מעולם פנימי ומעולם חיצוני. היא יוצרת עולם מקביל ומאפשרת לנו לשהות בתוכו. היא חושפת ועלומה, קוראת לפנטזיות שלנו. נשארת בלתי מושגת. היא בונה את התווך שבין מה שבפנים ומה שבחוץ וסוללת דרכים חדשות לראות, לשמוע, להרגיש, לחוות. להיות בעולם.

אמנים משתתפים:

אילן שדה
גבי קריכילי
גוני חרל”פ
חדוה ראובן
יובל קדר
ליזה זברסקי
לנה זידל
מעיינה וכטל
נויה שילוני
חביב סיון
כהן ראומה
זוהר חיות
רחל קיני

מתוך פנטזיה:

יובל קדר, למד אותי על העולם, 2016, שמן על בד, 150x150

יובל קדר, למד אותי על העולם, 2016, שמן על בד,  150×150

ליזה זברסקי, קנטאור, 2012, צבעי מים, אקריליק ורפידוגרף על נייר, 60x56

ליזה זברסקי, קנטאור, 2012, צבעי מים, אקריליק ורפידוגרף על נייר, 60×56

ראומה זוהר חיות, נדנדה, קולאז' 40x31

ראומה זוהר חיות, נדנדה, קולאז’ 40×31

מתוך טודה טי:

מיכל נאמן, יצחק יצחק, 2013, שמן ומסקינגטייפ על בד, 80x110

מיכל נאמן, יצחק יצחק, 2013, שמן ומסקינגטייפ על בד, 80×110

זוהדי קאדרי, תינוק, 2012, טכניקה מעורבת, 35x61

זוהדי קאדרי, תינוק, 2012, טכניקה מעורבת, 35×61

מתוך ללא נקודת התייחסות:

 אביטל כנעני, פני ההר, 2013, גרפית על נייר, 56x152

אביטל כנעני, פני ההר, 2013, גרפית על נייר, 56×152

בן קדישמן, ללא כותרת, 2017, שמן על נייר, 75x110

בן קדישמן, ללא כותרת, 2017, שמן על נייר, 75×110

לילך אברמסקי ארזי, ג'וליה, 2017, אקריליק על קנבס, 115x98

לילך אברמסקי ארזי, ג’וליה, 2017, אקריליק על קנבס, 115×98


Leave a Comment